Časový interval konania volieb do orgánov samosprávy obcí
V akom časovom intervale sa konajú voľby do orgánov samosprávy obcí?
Právny stav k 14.02.2022
Odpoveď:
Právna úprava volieb do orgánov samosprávy obcí je upravená v zákone č. 180/2014 Z. z. . o podmienkach výkonu volebného práva (ďalej ako „zákon o podmienkach výkonu volebného práva“)
Vo všeobecnosti s poukazom na § 20 ods. 3 zákona o podmienkach výkonu volebného práva platí, že sa voľby konajú v jeden deň v sobotu. Voľby sa konajú v určený deň od siedmej do dvadsiatej druhej hodiny. Ak to však miestne podmienky vyžadujú, môže starosta obce určiť začiatok hlasovania na skoršiu hodinu, najviac však o dve hodiny. Táto úprava je rovnaká pre všetky druhy volieb vrátane ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta a referenda.
Výnimku z vyššie uvedeného pravidla upravuje § 195a zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá predpokladá skoršie skončenie hlasovania, už o 20:00 hod. v prípade spoločných volieb do orgánov samosprávy obcí a volieb do orgánov samosprávnych krajov.
Aj napriek jasne vymedzenému času začiatku a skončenia hlasovania zákon o podmienkach výkonu volebného práva umožňuje starostom, resp. primátorom miest v odôvodnených prípadoch upraviť čas hlasovania, a to stanovením jeho začiatku najviac o dve hodiny skôr, a síce najskôr o 05:00 hod. Dôvod vedúci k skoršiemu začiatku hlasovania môže byť spôsobený napr. zvýšeným záujmom hlasovať v ranných hodinách, či očakávané komplikácie možnosti hlasovať v neskorších hodinách. Takéto skutočnosti môžu súvisieť napr. s inými podujatiami konajúcimi sa v danej obci. Nemožno vylúčiť ani dôvody spočívajúce v dopravných obmedzeniach neumožňujúcich, resp. sťažujúcich voličom dostaviť sa do volebnej miestnosti v neskorších hodinách.
Predĺžiť hlasovanie po 22:00 hod. zákon neumožňuje. Výnimkou je len prípad posunu z dôvodu, že hlasovanie nemohlo byť začaté v určený čas alebo z dôvodu, že v hlasovaní nebolo možné pokračovať s poukazom na § 25[1] zákona o podmienkach výkonu volebného práva.
Mgr. Matej Trnavský
[1] „Ak nastanú okolnosti, ktoré znemožňujú začať hlasovanie, pokračovať v ňom alebo ho skončiť, môže okrsková volebná komisia posunúť začiatok hlasovania na neskoršiu hodinu alebo predĺžiť čas hlasovania. Celkový čas hlasovania však nesmie byť týmto opatrením skrátený.“