Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt
Dňa 24.03.2022 NRSR schválila návrh zákona o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte, ktorý bol vypracovaný z dôvodu potreby vykonania niektorých článkov Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2019/1238 o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte.
Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt je atraktívny najmä z dôvodu jeho prenositeľnosti, je vhodný obzvlášť pre mladých ľudí a mobilných pracovníkov, pre ktorých má priniesť rozšírenie možnosti výberu a ponúknuť riešenia pre občanov, ktorí aktívne využívajú právo na voľný pohyb. Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt budú môcť poskytovať doplnkové dôchodkové spoločnosti, poisťovne, banky, správcovské spoločnosti ale aj obchodníci s cennými papiermi.
Podľa druhu príslušného poskytovateľa má ísť o poskytovanie produktu, ktorý už finančná inštitúcia vytvára a poskytuje, napr. poistný produkt, investičný produkt, doplnkové dôchodkové sporenie, ale s určitými špecifickými vlastnosťami (podmienkami), ktoré ustanovuje priamo nariadenie.
Podľa Nariadenia sa na členské štáty ponecháva:
- stanovenie rozsahu a podmienok najmä pokiaľ ide o vekovú hranicu pre začatie sporiacej fázy
- maximálnu a minimálnu výšku príspevkov a ich kontinuitu,
- stanovenie minimálneho veku pre začatie výplatnej fázy,
- stanovenie maximálneho obdobia pred dosiahnutím dôchodkového veku na vstup do systému,
- podmienky redemácie pred dosiahnutím minimálneho veku pre začatie výplatnej fázy (najmä v prípade osobitne ťažkej životnej situácie).
V záujme posilnenia právnej istoty pri právomociach, ktoré majú byť zverené do pôsobnosti príslušného orgánu, a ktoré nie sú v nariadení upravené, resp. nie sú upravené dostatočne podrobne, bude národný regulačný rámec doplnený v súvislosti s kompetenciami a právomocami Národnej banky Slovenska pri výkone dohľadu nad vytváraním, poskytovaním a distribúciou celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu (registrácia, sankcie, intervenčné opatrenia, reporting).
Sporiteľom sa môže stať len plnoletá fyzická osoba. Z celoeurópskeho dôchodkového systému sa vyplácajú nasledovné dávky:
1. dôchodok
Poskytovateľ vypláca dôchodok buď formou doživotného dôchodku alebo dočasného dôchodku.[1]
2. programový výber
Programový výber sa vypláca najmenej 10 rokov. Programovým výberom sa nesmie počas kalendárneho roka vyplatiť viac ako 10 % hodnoty majetku sporiteľa ku dňu, kedy sa programový výber začne vyplácať.
3. jednorazove vyrovnanie
Na žiadosť sporiteľa poskytovateľ vyplatí sporiteľovi jednorazové vyrovnanie v sume požadovanej sporiteľom, ak hodnota majetku sporiteľa je nižšia ako štvornásobok priemernej nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa jednorazové vyrovnanie vypláca.
4. predčasný výber
Sporiteľovi, ktorý nespĺňa podmienky vyplácania dávky podľa § 5[2], poskytovateľ na jeho žiadosť vyplatí predčasný výber, ak sporiteľ je
a) z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu
1. invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % podľa osobitného predpisu a táto skutočnosť nastala po uzatvorení zmluvy,
2. fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu alebo
b) vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 po sebe nasledujúcich mesiacov podľa osobitného predpisu a dovŕšil najmenej 57 rokov veku.
Otázku daňového zvýhodnenia celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu nariadenie neupravuje, avšak v súlade so záväzkom Slovenskej republiky podporovať dobrovoľné sporenie na dôchodok, ktorý je deklarovaný priamo v Čl. 39 ods. 2 Ústavy SR na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt sa uplatní rovnaký daňový režim ako na príspevky účastníkov doplnkového dôchodkového sporenia a dávky z doplnkového dôchodkového sporenia.
Účinnosť od: deň vyhlásenia okrem čl. II (daňový režim), ktorý nadobudne účinnosť 01.01.2023
Schválené znenie
Sprievodná dokumentácia
Mgr. Helena Laposová
[1] Doživotný dôchodok sa vypláca počas obdobia života poberateľa dávok celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu. Dočasný dôchodok sa vypláca najmenej 10 rokov.
[2] Sporiteľovi, ktorý požiada poskytovateľa o vyplácanie dávky podľa § 4 písm. a) až c) sa táto dávka vypláca, ak
- mu vznikne nárok na výplatu starobného dôchodku podľa osobitného predpisu,
- mu vznikne nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku podľa osobitného predpisu, alebo
- dovŕši vek potrebný na nárok na starobný dôchodok podľa osobitného predpisu.