Koncepcia organizácie a rozvoja civilnej ochrany a krízového riadenia
Dňa 30.03.2022 Vláda SR schválila koncepciu organizácie a rozvoja civilnej ochrany a krízového riadenia do roku 2027. Zámerom vypracovanej koncepcie je poskytnúť komunite aktérov civilnej ochrany zastrešujúci strategický dokument s výhľadom do roku 2027, od ktorého sa budú odvíjať konkrétne kroky pre čo najlepšie využitie existujúcich síl a prostriedkov.
Posledná koncepcia bola schválená ešte v roku 20081 a bola časovo ohraničená rokom 2015. Skutočnosť, že od ukončenia jej platnosti nebola prijatá ďalšia, je len jedným z mnohých symptómov absencie strategického plánovania v tejto oblasti štátnej správy v predchádzajúcom období.
Na dosiahnutie hlavného cieľa Koncepcie boli identifikované prioritné oblasti, strategické ciele a špecifické ciele, ktoré budú aj s úlohami jednotlivo detailne rozpracované v akčnom pláne koncepcie.
Ku každému špecifickému cieľu zároveň autori koncepcie navrhujú strategické odporúčania, smerujúce k ich naplneniu.
Základné ciele:
1. Spoľahlivý právny a inštitucionálny rámec civilnej ochrany (CO) a krízového riadenia (KR)
Vypracovať udržateľnú národnú politiku a zabezpečiť spoľahlivý právny a inštitucionálny rámec pre CO a KR, berúc do úvahy aj Koncepciu organizácie a rozvoja a Integrovaný záchranný systém IZS do roku 2027.
2. Metodické riadenie a koordinácia
Zavedenie jednotných metodických postupov na znižovanie rizikových faktorov a zvyšovanie pripravenosti na účinnú reakciu na krízové situácie.
3. Inštitucionálne kapacity v systéme civilnej ochrany a KR
Dosiahnutie vysokej profesionalizácie a kapacitnej obsadenosti pre realizáciu systému civilnej ochrany a zabezpečenie adekvátneho a kvalitného KR.
4. Účinné systémy na predpovedanie mimoriadnych udalostí, monitorovanie, včasné
varovanie, notifikáciu a situačné KR
Budovať materiálno - technickú základňu včasného varovania a vyrozumenia na základe modernizácie existujúcich systémov a zavádzania pokrokových technológií a procesov.
5. Materiálne a technické zabezpečenie
Zvyšovanie pripravenosti na účinnú reakciu a zotavenie po krízových situáciách.
6. Inovácie a technológie v CO a KR
Zvyšovanie ochrany pred mimoriadnymi udalosťami prostredníctvom využívania skúseností, odbornej prípravy, výskumu a inovácií.
7. Dobrovoľníctvo v systéme civilnej ochrany a KR
Rozširovať základňu dobrovoľníkov na Slovensku v rámci všetkých fáz riadenia rizík bezpečnostných hrozieb a zaraďovať ich do mechanizmu medzinárodnej humanitárnej pomoci a systému civilnej ochrany a KR.
8. Medzinárodná spolupráca a humanitárna pomoc
Rozšíriť medzinárodnú spoluprácu v rámci UCPM, aktívne sa zapájať do medzinárodnej humanitárnej pomoci, tvoriť spoločné iniciatívy s ostatnými krajinami v rámci bilaterálnych zmlúv, regionálnych a medzinárodných politických platforiem a projektových iniciatív.
9. Osveta, komunikácia a sieťovanie partnerov
Zvýšiť verejné povedomie a budovať systém civilnej ochrany a vrátiť dôveru spoločnosti v orgány verejnej správy na úseku civilnej ochrany a KR a zároveň rozširovať spoločnú zodpovednosť a pripravenosť voči rizikám bezpečnostných hrozieb.
Mgr. Helena Laposová
1 uznesením Vlády SR č. 343/2008