Nová úprava správy národného parku
Dňa 14.12.2021 NRSR schválila novelu zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, ktorou sa upravuje správa národného parku.
Novelou sa do zákona vkladá nový § 65b pod názvom správa národného parku, ktorým sa zriaďuje:
a) Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici,
b) Správa Pieninského národného parku so sídlom v Spišskej Starej Vsi,
c) Správa Národného parku Malá Fatra so sídlom vo Varíne,
d) Správa Národného parku Veľká Fatra so sídlom v Martine,
e) Správa Národného parku Nízke Tatry so sídlom v Banskej Bystrici,
f) Správa Národného parku Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi,
g) Správa Národného parku Muránska planina so sídlom v Revúcej,
h) Správa Národného parku Slovenský kras so sídlom v Brzotíne,
i) Správa Národného parku Poloniny so sídlom v Stakčíne.
Táto správa bude odborná organizácia ochrany prírody a krajiny, zabezpečujúca úlohy na úseku ochrany prírody a krajiny na území národného parku a jeho ochranného pásma, ako aj v ďalšom území vymedzenom v rozhodnutí Ministerstva životného prostredia SR (ďalej ako „ministerstvo“), ktorým sa ustanoví územná pôsobnosť správy národného parku. Správa národného parku bude príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva.
Pri správe národného parku bude pôsobiť Rada národného parku ako poradný, odborný, konzultačný a iniciačný orgán pre záležitosti príslušného národného parku, ktorého zloženie a pôsobnosť upraví štatút správy národného parku.[1]
Členmi rady národného parku budú predovšetkým:
a. delegovaní zástupcovia územnej samosprávy, na území ktorej sa nachádza príslušný národný park,
b. v horských oblastiach zástupca Horskej záchrannej služby,
c. zástupcovia významných právnických osôb pôsobiacich v oblasti ochrany prírody a krajiny, lesníctva a cestovného ruchu a
d. odborníci z vedeckých a odborných organizácií, ktorých menuje a odvoláva ministerstvo.
Správa národného parku bude spravovať pozemky vo vlastníctve štátu vrátane podielov vo vlastníctve štátu na pozemkoch a spoločných nehnuteľnostiach, ktoré sa v celosti alebo sčasti nachádzajú v národnom parku, ako aj iné nehnuteľnosti a majetok, ktorého správu nadobudne.
Vyššie uvedené správy sa zriaďujú k 31. marcu 2022, na ktorých prechádza od 1. apríla 2022 majetok vo vlastníctve štátu v správe Štátnej ochrany prírody SR, ktorý je potrebný na zabezpečenie plnenia ich úloh.[2]
Protokol o prechode správy majetku
Správca lesného majetku vo vlastníctve štátu, Slovenský pozemkový fond (ďalej ako „SPF“) a správy národných parkov v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR do dátumu prechodu správy pozemkov upravia podrobnosti o prechode správy majetku a s tým súvisiacich práv a povinností vrátane práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov a iných vzťahov zamestnancov v protokole o prechode správy majetku, ktorý obsahuje najmä vymedzenie majetku, ktorý prechádza do správy správ národných parkov, s tým súvisiace práva a povinnosti a spôsob rozdelenia pozemkov vo výlučnom vlastníctve štátu sčasti zasahujúcich na územie národného parku.
Ministerstvo a Ministerstvo pôdohospodárstva SR budú spoločne koordinovať a určovať postup správcov lesného majetku vo vlastníctve štátu, SPF, Štátnej ochrany prírody SR a správ národných parkov.
Účinnosť od: 15.01.2022
Schválené znenie
Sprievodná dokumentácia
Mgr. Vladimír Fujak
[1] Radu národného parku zriadi ministerstvo do troch mesiacov odo dňa zriadenia správy národného parku.
[2] Taktiež ako aj súvisiace práva a povinnosti, vymedzenie majetku, ktorý prechádza do správy správ národných parkov, a s tým súvisiace práva a povinnosti vrátane práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov a iných vzťahov zamestnancov.