Ako správne vypočítať poplatok za odpad?

Prinášame článok ako správne vypočítať a stanoviť poplatok za odpad.


Viac v článku:
Ako určiť správny poplatok za komunálny odpad

17.06.2025
ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

Podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev

Dňa 12.05.2022 bol v MPK zverejnený návrh vyhlášky Ministerstva vnútra SR, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška č. 31/2003 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a o číslovaní stavieb v znení vyhlášky č. 141/2015 Z.z..

 

Účelom návrhu vyhlášky je reagovať na poznatky vyplývajúce z aplikačnej praxe, ako aj na schválenie zákona č. 42/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 125/2015 Z. z. o registri adries a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, ktorý nadobudne účinnosť 1. júla 2022.

Novelizované ustanovenia sa týkajú najmä:

  1. oblasti určovania čísel budov,
  2. procesu podávania a spracovania žiadostí ako aj
  3. precíznejšej definície súpisného čísla, ktoré v aplikačnej praxi spôsobujú najčastejšie problémy.

V zmysle navrhovanej úpravy, súčasťou názvu ulíc už nemusí byť slovo „ulica“ ak sa podľa pravidiel slovenského pravopisu slovo ulica v názve neuvádza. Novelizačný bod sa navrhuje na základe požiadaviek aplikačnej praxe, keďže podľa pravidiel slovenského jazyka nie je v niektorých prípadoch možné slovo ulica do názvu pričleniť. V sporných prípadoch sa predpokladá posúdenie názvu Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra.

Vo všeobecnosti platí, že orientačná tabuľa s názvom ulice sa umiestňuje na pozemnú stavbu, ktorá sa nachádza najbližšie k miestu vyústenia ulice do stredu obce, a na budovu, ktorou sa ulica končí. Ak do ulice vyúsťuje iná ulica, označuje sa orientačnou tabuľou s názvom ulice aj najbližšia budova pri takomto vyústení ulice. Návrhom sa má zaviesť, že „ak sa tým dosiahne lepšia viditeľnosť, je možné umiestniť tabuľu aj na inú stavbu“ ako je uvedené vyššie.

Návrh bližšie špecifikuje „súpisné číslo“ = číslo, ktoré sa určuje zo samostatného radu kladných celých čísel začínajúceho sa číslom 1. Navrhovaná zmena reaguje na požiadavky aplikačnej praxe a doplňuje definíciu súpisného čísla ako čísla bez akýchkoľvek doplnkových znakov na rozdiel od orientačného čísla, pri ktorom sa dodatočné znaky povoľujú.

Ak ide o budovu. Ktorá je stavbou pre obranu štátu, stavbou pre bezpečnosť štátu, alebo budovu, ktorá je stavbou jadrového zariadenia alebo stavbou súvisiacou jadrovým zariadením, vydá obec rozhodnutie o s uvedením súpisného a orientačného čísla a údajov bližšie špecifikovaných v zákone, po predchádzajúcom písomnom súhlase príslušného orgánu verejnej moci podľa osobitného predpisu.[1]

V zmysle návrhu vyhlášky, ak obec žiadosti o zmenu alebo o zrušenie súpisného čísla a orientačného čísla nevyhovie, vydá rozhodnutie s uvedením údajov podľa odseku 4 písm. a) až d) a f) až j). Zmena ustanovenia § 6 ods. 7 vyplýva z nepotrebnosti uvádzania údajov o kolaudačnom rozhodnutí pri spracovaní žiadosti o zmene alebo zrušení súpisného čísla a orientačného čísla.

Návrhom sa má zaviesť, že „ak sa budova nekolauduje alebo príslušný orgán od kolaudácie upustil, žiadosť o určenie súpisného čísla a orientačného čísla predkladá vlastník budovy; prílohou žiadosti namiesto kolaudačného rozhodnutia je čestné vyhlásenie“.

Predpokladaná účinnosť od: 01.07.2022
MPK končí: 01.06.2022
Sprievodná dokumentácia

Mgr. Helena Laposová

Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov