Povolenie na zvýšenie množstva škodlivej látky vypúšťaného do prírody
Rybia farma sa nachádza v blízkosti lokality, v ktorej sa vyskytuje viacero typov prirodzených suchozemských a vodných biotopov, ako aj niekoľko druhov voľne žijúcich vtákov. Táto farma sa zaoberá chovom „dúhových“ pstruhov, čo vedie k emisiám a vypúšťaniu dusíka, fosforu, medi a antibiotík do životného prostredia. Farma požiadala o povolenie zvýšiť množstvo látky, ktoré môže byť vypustené z jej prevádzky.
Príslušný orgán posúdil otázku, či takéto zvýšenie môže významne ovplyvniť lokalitu Natura 2000, ktorá sa nachádza v blízkosti tejto farmy, na základe v tom čase platnej vnútroštátnej právnej úpravy o posudzovaní vplyvov verejných a súkromných projektov na životné prostredie. Na záver svojho posúdenia sa orgán domnieval, že v dotknutej lokalite sa nenachádzajú žiadne prirodzené biotopy alebo druhy voľne žijúcich vtákov, ktoré by boli citlivé na danú látku, a preto by ich farma nemohla významne ovplyvniť. Toto rozhodnutie bolo napadnuté na príslušnom odvolacom orgáne, ktorý konštatoval, že je postihnuté vadou, keďže príslušný orgán v rámci svojho posúdenia projektu farmy nezohľadnil existenciu paralelných fariem spočívajúcich vo zvýšení množstva danej látky, ktoré môžu vypúšťať susediace rybie farmy.
Prejudiciálna otázka znela:
„Má sa [prvá veta] článku 6 ods. 3 smernice [92/43] vykladať tak, že sa uplatňuje na situáciu, o akú ide v prejednávanej veci, keď sa žiada o povolenie na pokračovanie v prevádzkovaní existujúcej rybej farmy a keď činnosť rybej farmy a vypúšťanie dusíka a ostatných živín zostávajú nezmenené v porovnaní s činnosťou a vypúšťaním povoleným v roku 2006, neuskutočnilo sa však posúdenie celkovej činnosti a kumulatívnych vplyvov všetkých rybích fariem v danej oblasti v súvislosti s predchádzajúcim povolením tejto rybej farmy, keďže príslušné orgány posudzovali iba celkové dodatočné vypúšťanie dusíka atď. z dotknutej rybej farmy?“