ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

Program sanácie environmentálnych záťaží na roky 2022 až 2027

Dňa 11.04.2022 bol v MPK zverejnený štátny program sanácie environmentálnych záťaží na roky 2022 až 2027. Program určuje rámcové úlohy na postupné znižovanie negatívnych vplyvov environmentálnych záťaží na ľudské zdravie a životné prostredie. Stanovuje priority, ciele a programové opatrenia a definuje časový a vecný harmonogram realizácie opatrení na obdobie rokov 2022 - 2027.

 

Štátny program sanácie environmentálnych záťaží obsahuje zoznamy najrizikovejších lokalít, ktoré sú navrhnuté na riešenie z hľadiska potreby geologického prieskumu, monitoringu alebo sanácie environmentálnych záťaží.

Tento 166 stranový dokument obsahuje:

1.    Charakteristiku aktuálneho stavu v oblasti environmentálnej záťaže

Aktuálny stav riešenia problematiky environmentálnej záťaže charakterizujú okrem prijatých platných právnych predpisov na národnej a medzinárodnej úrovni, platných strategických dokumentov, aktívnej aktualizácie informačného systému environmentálnej záťaži, stanovenia zoznamu národných priorít aj lokality, ktoré boli doteraz podrobené podrobnému geologickému prieskumu životného prostredia (GPŽP), systematickému monitorovaniu a lokality, ktorých sanácia bola ukončená alebo v súčasnosti prebieha.

2.    Priority, ciele a programové opatrenia programu:

a)  zabezpečovať komplexné, systémové a trvalo udržateľné riešenie problematiky EZ ,

b) zabezpečovať súčinnosť  s opatreniami národných strategických dokumentov (Envirostratégia 2030, Slovensko 2030, Koncepcia vodnej politiky, Vodný plán Slovenska, Akčný plán pre životné prostredie a zdravie obyvateľov Slovenskej republiky V.) a nadnárodných strategických dokumentov (Siedmy environmentálny akčný program „Dobrý život v rámci možností našej planéty, Environmentálna stratégia OECD pre prvú dekádu 21. storočia/OECD atď.),

c)   znižovať tak zdravotné a environmentálne riziká,

d)  zlepšovať prístup verejnosti k informáciám v oblasti EZ, a tým podporiť integráciu verejnosti, predovšetkým miestnych komunít, do ich riešenia,

e)  podporovať výmenu skúseností v rámci medzinárodných komunít v oblasti znečistených území
a súvisiacich tém, a tým prispievať k rozvoju odbornosti ľudského potenciálu v oblasti manažmentu EZ,

f)    podporovať výchovno - vzdelávaciu platformu pre verejnosť.

3.    Finančné výdavky a zdroje krytia potrebných finančných výdavkov

Celkové finančné náklady na riešenie problematiky do roku 2027 boli stanovené na úrovni 636,05 mil. EUR.. Spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu SR by k stanovenej sume 636,05 mil. EUR predstavovalo sumu cca 95,4 mil. EUR. (15 %).

4.    Možnosti štátnej pomoci pri odstraňovaní najrizikovejších environmentálnych záťaží

O štátnu pomoc sa nemôže uchádzať podnik, ak je jednoznačne identifikovaný ako pôvodca EZ, alebo zodpovedná osoba za EZ. Štátna pomoc na ochranu životného prostredia je určená osobe, ktorá je zodpovedná za odstránenie znečistenia, ak nie je možné identifikovať znečisťovateľa alebo prinútiť ho, aby znášal náklady na opatrenia, ktoré riešia znečistenie. Zároveň uvedené usmernenie zdôrazňuje, že táto pomoc musí mať motivačný účinok, tzn. výsledkom štátnej pomoci na ochranu životného prostredia musí byť taká zmena správania príjemcu pomoci, ktorá zvýši úroveň ochrany životného prostredia.

MPK do: 20.04.2022
Sprievodná dokumentácia

Mgr. Helena Laposová

Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov