Ako správne vypočítať poplatok za odpad?

Prinášame článok ako správne vypočítať a stanoviť poplatok za odpad.


Viac v článku:
Ako určiť správny poplatok za komunálny odpad

17.06.2025
ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

Špeciálny spôsob hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a VÚC

Dňa 10.05.2022 NRSR schválila zákon o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň a v rovnakom čase.

 

Tento zákon upravuje právo osôb, ktoré majú zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia pred ochorením COVID-19, hlasovať vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň a v rovnakom čase.

Postup podľa tohto zákona sa uplatní, ak sa k 30. septembru 2022 vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky z dôvodu ochrany verejného zdravia pred ochorením COVID-19 nariadi izolácia osôb pozitívnych na ochorenie COVID-19 alebo karanténa osôb, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19.

Uvádzame krátky prehľad k prijatému zákonu:

    1. Oprávnený volič

Oprávneným voličom podľa tohto zákona je osoba, ktorá má právo hlasovať v spojených voľbách podľa zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a ktorá má ku dňu vykonania spojených volieb nariadenú karanténu alebo izoláciu z dôvodu ochrany verejného zdravia pred ochorením COVID-19; oprávneným voličom je aj osoba, ktorá v deň konania spojených volieb žije s oprávneným voličom v spoločnej domácnosti.

Prekážka práva voliť u osoby, ktorá má zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia pred ochorením COVID-19, sa nevzťahuje na oprávneného voliča, ktorý požiada o špeciálny spôsob hlasovania v spojených voľbách podľa tohto zákona.

    2. Špeciálny volebný obvod a komisia

Na zabezpečenie hlasovania oprávnených voličov, ktorí požiadali o špeciálny spôsob hlasovania v spojených voľbách, sa určujú špeciálne volebné obvody. Zoznam obcí a vojenských obvodov patriacich do územia špeciálneho volebného obvodu je uvedený v prílohe zákona.

Na zabezpečenie špeciálneho spôsobu hlasovania sa pre každý špeciálny volebný obvod zriaďuje špeciálna volebná komisia.[1] Sídlom špeciálnej volebnej komisie je obec, mesto, v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice mestská časť podľa prílohy.

Špeciálna volebná komisia má najmenej osem členov. Hlasovanie do špeciálnej schránky zabezpečujú vždy dvaja vyslaní členovia špeciálnej volebnej komisie.

Do špeciálnej volebnej komisie môže delegovať po jednom členovi politická strana alebo politické hnutie alebo koalícia, ktorá podáva kandidátnu listinu pre voľby do obecného zastupiteľstva určenej obce. Oznámenie o delegovaní člena doručí politická strana alebo koalícia starostovi určenej obce najneskôr 20 dní predo dňom konania spojených volieb.

Ak špeciálna volebná komisia nie je utvorená spôsobom ustanoveným zákonom alebo ak sa počet jej členov zníži pod osem, chýbajúcich členov vymenuje starosta určenej obce.

Prvé zasadnutie špeciálnej volebnej komisie zvolá starosta určenej obce tak, aby sa uskutočnilo najskôr 12 dní a najneskôr 10 dní predo dňom konania spojených volieb.

    3. Špeciálny zoznam oprávnených voličov

Na účel vykonania špeciálneho spôsobu hlasovania v spojených voľbách sa vyhotovuje osobitne špeciálny zoznam oprávnených voličov pre voľby do orgánov samosprávnych krajov a osobitne špeciálny zoznam oprávnených voličov pre voľby do orgánov samosprávy obcí, a to podľa príslušného volebného obvodu pre voľby poslancov obecného zastupiteľstva podľa miesta trvalého pobytu oprávneného voliča, ktorý požiadal o špeciálny spôsob hlasovania.

Špeciálne zoznamy voličov vyhotovuje zapisovateľ miestnej volebnej komisie a v meste zapisovateľ mestskej volebnej  komisie na základe žiadosti oprávneného voliča.[2]

Na účel podávania žiadosti obec najneskôr päť pracovných dní predo dňom konania spojených volieb zverejní na úradnej tabuli obce a na svojom webovom sídle, ak ho má zriadené, telefonický kontakt na zapisovateľa.

    4. Špeciálny spôsob hlasovania

Oprávnený volič, ktorý požiadal o špeciálny spôsob hlasovania, hlasuje do špeciálnej schránky v deň konania spojených volieb v mieste svojho trvalého pobytu alebo na adrese miesta, na ktorom požiadal o vykonanie hlasovania špeciálnym spôsobom.[3] Volič hlasuje osobne, zastúpenie nie je prípustné.

Po príchode na miesto špeciálneho spôsobu hlasovania vyslaní členovia špeciálnej volebnej komisie vyzvú voliča na hlasovanie a na mieste zotrvajú desať minút. Ak sa volič v tejto lehote napriek opakovanej výzve nedostaví hlasovať, platí, že volič hlasovanie odmietol.

Volič preukazuje vyslaným členom špeciálnej volebnej komisie svoju totožnosť občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte pre cudzinca.

Špeciálna volebná komisia ukončí svoju činnosť odovzdaním špeciálnych schránok a špeciálnych zoznamov voličov príslušnej okrskovej volebnej komisii v poslednom volebnom obvode pre voľby poslancov obecného zastupiteľstva v územnom obvode špeciálnej volebnej komisie, pre ktorý vykonávala svoju činnosť a oznámi túto skutočnosť okresnej volebnej  komisii.

    5. Materiálne a personálne zabezpečenie

Materiálne prostriedky potrebné na činnosť špeciálnej volebnej komisie, umiestnenie špeciálnej volebnej komisie, osoby na organizačnú a technickú prípravu špeciálneho spôsobu hlasovania a jeho vykonanie, osobné motorové vozidlo a vodiča na účel prepravy vyslaných členov špeciálnej volebnej komisie zabezpečuje určená obec.

Na účel úhrady výdavkov spojených so špeciálnym spôsobom hlasovania sa špeciálna volebná komisia považuje za okrskovú volebnú komisiu podľa zákona č. 180/2014 Z. z. v znení neskorších predpisov. Pri úhrade výdavkov súvisiacich s jej činnosťou sa postupuje podľa vyhlášky Ministerstva vnútra SR č. 308/2015 Z. z. o výdavkoch spojených s voľbami v znení neskorších predpisov.

Členovi špeciálnej volebnej komisie patrí za členstvo v špeciálnej volebnej komisii odmena 30 eur a za výkon funkcie vyslaného člena špeciálnej volebnej komisie mu patrí odmena 170 eur, ak v tento deň nemá nárok na náhradu mzdy alebo náhradu platu podľa zákona č. 180/2014 Z. z. v znení neskorších predpisov.

Vodič zabezpečujúci prepravu vyslaných členov špeciálnej volebnej komisie sa na účely odmeňovania považuje za člena špeciálnej volebnej komisie a patrí mu odmena 170 eur.

Predmetné odmeny vypláca obec. Pri úhrade odmeny člena špeciálnej volebnej komisie a vodiča sa postupuje podľa vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 308/2015 Z. z. v znení neskorších predpisov.

Účinnosť od: deň vyhlásenia
Schválené znenie
Sprievodná dokumentácia  

Mgr. Helena Laposová  

[1] Územný obvod špeciálnej volebnej komisie je zhodný s územným obvodom špeciálneho volebného obvodu.

[2] Oprávnený volič podáva žiadosť o špeciálny spôsob hlasovania zapisovateľovi obce svojho trvalého pobytu sám alebo prostredníctvom inej osoby, a to telefonicky v úradných hodinách obce svojho trvalého pobytu; v posledný pracovný deň predo dňom konania spojených volieb môže podať žiadosť najneskôr do 12. hodiny.

[3] Špeciálny spôsob hlasovania sa nevykonáva v zdravotníckom zariadení, v ktorom sa poskytuje ústavná zdravotná starostlivosť na lôžku.

Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov