Špecifiká údajov na kandidátnej listine a predpoklady voličov
Je zákonom stanovené akou formou písma je potrebné vyplniť podpisovú listinu? Môže podpisová listina obsahovať skratky? Bude platný podpis osoby, ktorá v deň podpisu na podpisovú listinu ešte nedovŕšila 18-ty rok veku života? Je možné uznať podpis osoby, ktorá podporila kandidatúru kandidáta svojím podpisom ale do času odovzdania kandidátnej listiny zomrela/zmenila trvalý pobyt?
Právny stav k: 15.08.2018
Otázka
Je zákonom stanovené akou formou písma je potrebné vyplniť podpisovú listinu? Môže podpisová listina obsahovať skratky? Bude platný podpis osoby, ktorá v deň podpisu na podpisovú listinu ešte nedovŕšila 18-ty rok veku života? Je možné uznať podpis osoby, ktorá podporila kandidatúru kandidáta svojím podpisom ale do času odovzdania kandidátnej listiny zomrela/zmenila trvalý pobyt?
Odpoveď
Náležitosti podpisovej listiny nezávislého kandidáta upravuje zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení (ďalej len "zákon o volebnom práve") v § 171 ods. 9 pre kandidáta do obecného zastupiteľstva a § 176 ods. 8 pre kandidáta na starostu. Podmienky sú v obidvoch ustanoveniach zhodné.
Zákon o volebnom práve neustanovuje akým písmom má byť vyplnená podpisová listina. Najbežnejšie používaným typom písma sú kapitálky ale nie je zákonom vylúčené, aby bola podpisová listina vyplnená aj iným písmom. Podstatné je, aby údaje na podpisovej listine boli čitateľné a v rozsahu, ktorý je stanovený zákonom.
Písanie skratiek neodporúčame. Uvedený postup môže byť dôvodom uznania podpisu za neplatný. Z podpisu musí byť jasné, ktorá osoba podpísala podpisovú listinu a podporila kandidatúru kandidáta preto je podstatné, aby uviedla údaje vyžadované zákonom v úplnom tvare. Len pri presnej identifikácií osoby podporujúcej kandidatúru môže volebná komisia overiť, či je táto osoba zákonne oprávnená kandidáta podporiť. Účelom podpisovej listiny na podporu kandidatúry je získať legitimitu pre podporu kandidatúry nezávislého kandidáta bez straníckeho pozadia. Účelom uvedenia celého mena a adresy voliča je umocnenie vážnosti podpory a nemožnosť spochybnenia pri overovaní platnosti podpisu. Súdna prax sa rozchádza v rámci uvedenia skratiek na listine podporujúcej kandidatúru nezávislého kandidáta.
Máme za to, že skratky typu ako Lipt. Mikuláš by mali byť zo strany volebnej komisie uznané, lebo z uvedenej skratky jednoznačne vyplýva o aké mesto sa jedná a neuznaním takejto skratky by išlo o striktný úradnícky postup, ktorý obmedzuje ústavne právo byť volený. Na druhej strane uvedenie len iniciálov osoby určite založí neplatnosť podpisu, keďže osobu nemožno riadne identifikovať.
Zákon o volebnom práve nikde neuvádza záväzné poradie údajov. Podstatné je, aby boli uvedené všetky údaje, ktoré zákon vyžaduje. V prípade, že by volebná komisia uznala podpis za neplatný len z dôvodu vymenenia poradia, išlo by o prílišný formalizmus a uvedené skutočnosti by zakladali dôvod na podanie žaloby vo volebných veciach podľa § 264 a nasl. zákona č. 162/2015 Z. z. Správneho súdneho poriadku.
Podpisová listina má byť podpísaná voličmi, ktorí podporujú kandidáta a majú trvalý pobyt v obci. Podľa ust. § 3 v spojení s § 163 zákona o volebnom práve je voličom osoba, ktorá má trvalý pobyt na území obce a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku. Z uvedeného vyplýva, že podpisovú listinu môže podpísať aj osoba, ktorá nemá v čase podpisu 18 rokov ale v deň konania volieb už podmienku veku bude spĺňať.
Osoba, ktorá zmenila trvalý pobyt v čase medzi podpisom podpisovej listiny a odovzdaním podpisovej listiny kandidátom volebnej komisii, nemôže byť platne uznaná ako volič podporujúci kandidatúru, keďže nespĺňa základnú podmienku voliča - trvalý pobyt v obci.
Zákon o volebnom práve neupravuje ako postupovať pri určení platnosti podpisu na podpisovej listine v prípade, že volič do času konania volieb zomrel. Máme za to, že volebná komisia takýto podpis kontroluje v čase podania kandidátnej listiny a v prípade, že už v tomto čase volič nie je na žive, podpis neuzná, nakoľko osoba nespĺňa zákonné podmienky voliča. Zosnulého voliča obec vyčiarkne zo stáleho zoznamu voličov.
Odporúčame počet podpisov na podpisovej listine navýšiť oproti minimálnemu počtu, ktorý stanovuje zákon, a to hlavne z toho dôvodu, ak by volebná komisia niektorý z podpisov uznala za neplatný.
Mgr. Monika Ivanová