Zákon o ochrane ovzdušia v MPK
Dňa 21.03.2022 bol v MPK zverejnený návrh zákona o ochrane ovzdušia, ktorého cieľom je zabezpečenie a udržanie dobrej kvality ovzdušia, zavedenie politík a opatrení z Národného programu znižovania emisií do roku 2030 a tiež priemet politík z Programového vyhlásenia vlády 2021 do právnej úpravy.
Návrhom zákona majú byť posilnené aj kompetencie samospráv na regionálnej a miestnej úrovni, vrátane možnosti vypracovania miestnych programov starostlivosti o kvalitu ovzdušia. Obec bude mať kompetenciu tiež v záujme dosiahnutia dobrej kvality ovzdušia formou všeobecne záväzného nariadenia obmedziť dopravu, riešiť parkovaciu politiku, zriadiť nízkoemisnú zónu, obmedziť alebo zakázať spaľovanie rastlinného materiálu na voľnom priestranstve a obmedziť alebo zakázať prevádzkovanie vybraných malých zdrojov a osobitných činností ako napr.: spaľovanie kvapalných alebo tuhých palív, za podmienky, ak si domácnosti vedia zabezpečiť teplo aj prostredníctvom iného zdroja, domáce údenie, štiepkovanie a drvenie materiálov, stavebných materiálov alebo odpadov, chov hospodárskych zvierat, aplikácia a zapracovanie hnojív a malých zdrojov používajúcich organické rozpúšťadlá.
Obec môže pre investora všeobecne záväzným nariadením ustanoviť povinnosť využiť teplo na vykurovanie zo sústavy centrálneho zásobovania teplom alebo zdroj energie, ktorý nie je stacionárnym zdrojom znečisťovania ovzdušia pri budovaní nových budov a pri významnej rekonštrukcií existujúcich budov. Povinnosť sa nevzťahuje na rodinné domy a stavby pre rodinnú rekreáciu alebo ak sa preukáže, že využitie tepla nie je možné za primeraných ekonomických nákladov.
Ustanovenia návrhu zákona dávajú možnosť vyšším územným celkom a obciam vypracovať, prijať a realizovať program starostlivosti o kvalitu ovzdušia na základe uznesenia zastupiteľstva. Ak to okresný úrad v sídle kraja nariadi, samosprávy sú povinné vypracovať program do 12 mesiacov. Program obsahuje krátkodobé aj dlhodobé opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia, schvaľuje ho príslušné zastupiteľstvo.
Slovenská republika má problém s kvalitou ovzdušia najmä v dôsledku znečistenia ovzdušia pochádzajúceho z vykurovania domácností tuhým palivom. Z tohto dôvodu sa majú zaviesť pravidelné kontroly malých spaľovacích zariadení na tuhé palivá a kvapalné palivá, ktoré budú vykonávať osoby s odbornou spôsobilosťou. Okrem periodickej kontroly budú vykonávané aj kontroly obcou a inšpekciou na základe podnetu spojené s odobraním vzorky popola alebo steru z komína na analýzu. Porušenie zákazu spaľovania odpadov fyzickou osobou bude riešené ako priestupok.
Informovanie verejnosti o kvalite ovzdušia je významné z hľadiska ochrany zdravia obyvateľstva. Preto zákon ustanovuje povinnosti informovať o kvalite ovzdušia viacerým inštitúciám. Povinnosť zverejňovať a informovať verejnosť budú mať aj okresné úrady v sídle kraja a obce na svojich webových sídlach. Informácie pre verejnosť musia byť jasné a zrozumiteľné.
Návrhom zákona sa ustanovujú aj orgány štátnej správy ochrany ovzdušia, ktorými sú Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, Slovenská inšpekcia životného prostredia, okresný úrad sídle kraja, okresný úrad, vyšší územný celok a obec a spolupracujúce orgány, ktorými sú Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky a Slovenská obchodná inšpekcia.
Predpokladaná účinnosť od: 01.01.2023 s určitými výnimkami
MPK končí: 08.04.2022
Sprievodná dokumentácia
Mgr. Helena Laposová