Ako správne vypočítať poplatok za odpad?

Prinášame článok ako správne vypočítať a stanoviť poplatok za odpad.


Viac v článku:
Ako určiť správny poplatok za komunálny odpad

17.06.2025
ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

Legislatívne správy 25. 2. 2019 - 3. 3. 2019

25. 2. 2019

  • V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa nachádza návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len "návrh novely"). Cieľom navrhovanej novely je úprava podmienok poskytovania tzv. vyrovnávacieho príplatku v súlade so skúsenosťami z aplikačnej praxe, ako i v súlade s relevantnou súdnou judikatúrou. Novela navrhuje zníženie potrebného počtu rokov československých období dôchodkového poistenia ako podmienky priznania vyrovnávacieho príplatku z najmenej 25 rokov na najmenej 15 rokov. Návrh novely je dostupný TU.

26. 2. 2019

  • legislatívnom procese nenastala zmena v legislatívnych návrhoch týkajúcich sa odborného zamerania portálu isamosprava.sk. 

27. 2. 2019

  • Vláda SR prerokovala Program predchádzania vzniku odpadu Slovenskej republiky na roky 2019 - 2025 (ďalej len "PPVO"). PPVO nadväzuje na historicky prvý PPVO na roky 2014 – 2018. V nadväznosti na PPVO na roky 2014 – 2018 a jeho následné vyhodnotenie, MŽP SR pripravilo PPVO na roky 2019 – 2025, ktorý vychádza zo skúseností získaných pri príprave a realizácii predošlého programu a zohľadňuje aj aktuálny vývoj v Európskej únii v oblasti uplatňovania obehového hospodárstva. PPVO na roky 2019 – 2025 je strategickým dokumentom, ktorého zámerom je zmeniť princípy a smerovanie v odpadovom hospodárstve a ako hlavný cieľ si určuje posun od materiálového zhodnocovania k predchádzaniu vzniku odpadu. Na splnenie hlavného cieľa bol navrhnutý súbor opatrení. Hlavnú zodpovednosť za realizáciu opatrení má MŽP SR. Avšak bez aktívnej spolupráce s dotknutými orgánmi štátnej správy, mimovládnymi organizáciami, miestnou samosprávou a širokou verejnosťou nebude možné stanovené ciele splniť. PPVO je dostupný TU.
  • Vláda SR prerokovala návrh Zelenšie Slovensko - Stratégia environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030 (ďalej len „Envirostratégia 2030“), ktorou sa nahrádza Stratégia, zásady a priority štátnej environmentálnej politiky, schválená uznesením vlády číslo 619 zo 7. septembra 1993. Envirostratégia 2030 definuje víziu do roku 2030, identifikuje základné systémové problémy, nastavuje ciele pre rok 2030, navrhuje rámcové opatrenia na zlepšenie súčasnej situácie a obsahuje aj základné výsledkové indikátory, ktoré umožnia overovať dosiahnuté výsledky. Základnou víziou Envirostratégie 2030 je dosiahnuť lepšiu kvalitu životného prostredia a udržateľné obehové hospodárstvo využívajúce čo najmenej neobnoviteľných prírodných zdrojov a nebezpečných látok. Ciele stanovené v Envirostratégii 2030 ovplyvnia aj život obcí. Napr. podľa Envirostratégie 2030 do roku 2030 budú mať obce nad 2 000 obyvateľov 100 % a obce s nižším počtom obyvateľov 50 % podiel odvádzaných a čistených vôd. Envirostratégia je dostupná TU.
  • V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa nachádza návrh zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 (ďalej len „návrh zákon“). Cieľom návrhu zákona je úprava rozsahu a spôsobu vykonania sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021. Členské štáty EÚ majú povinnosť uskutočniť sčítanie v tom istom roku (2021) a zisťovať údaje podľa rovnakých, resp. porovnateľných definícií. Navrhovaný zákon má zabezpečiť získanie vzájomne prepojených, spoľahlivých, porovnateľných, unikátnych údajov a informácií o stave spoločnosti, o jej demografických, sociálno-ekonomických a kultúrnych štruktúrach, o životných podmienkach obyvateľov a bývaní. V roku 2021 sa na Slovensku prvýkrát v histórii uskutoční tzv. integrované sčítanie, t. j. sčítanie, ktoré bude integrovať údaje získané od obyvateľov, z vybraných administratívnych zdrojov a registrov. Návrh zákona je dostupný TU

28. 2. 2019

  • V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa nachádza nelegislatívny materiál - návrh na uvoľnenie finančných prostriedkov na vybudovanie Národného cyklistického centra (ďalej len "projekt"). Cieľom projektu je vybudovanie multicyklistického komplexu, umožňujúceho celosezónne prevádzkovanie všetkých odvetví cyklistiky. Podnetom pre realizáciu uvedeného projektu je to, že cyklistika patrí k najpopulárnejším a najobľúbenejším športom či už z hľadiska sledovania vrcholového športu alebo prevádzkovania voľnočasových aktivít širokej verejnosti.Viac k uvedenému projektu nájdete TU.

1. 3. 2019

  • V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa nachádza návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov z dôvodu vyhlásenia nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 12/2016 z 19. septembra 2018 v Zbierke zákonov SR pod č. 34/2019 Z. z. Ústavný súd SR skonštatoval, že ,,§ 33 ods. 7 písm. a) zákona č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,zákon)“ a § 33a zákona nie sú v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.“.
  • V medzirezortnom pripomienkovom konaní sa nachádza návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 206/2009 Z. z. o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty v znení neskorších predpisov z dôvodu vyhlásenia nálezu Ústavného súdu SR sp. zn. PL. ÚS 12/2016 z 19. septembra 2018 v Zbierke zákonov SR pod č. 34/2019 Z. z. Ústavný súd skonštatoval, že ,,§ 13 ods. 8 písm. a) zákona č. 206/2009 Z. z. o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov v časti slov „alebo Pamiatkový úrad Slovenskej republiky“ a § 13 ods. 9 zákona nie sú v súlade s Ústavou.“.
  • Ministerstvo životného prostredia zverejnilo predbežnú informáciu o pripravovanom návrhu vyhlášky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Cieľom návrhu vyhlášky je ustanoviť podrobnosti o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Podrobnosti sa budú týkať druhov nápojových obalov, ktoré budú povinne zálohované, výšky zálohu jednorazových obalov na nápoje, označovania týchto obalov a dokumentov, ktoré v zmysle návrhu zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje bude správca systému predkladať Ministerstvu životného prostredia SR na schválenie.Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu formou zasielania podnetov, či návrhov prostredníctvom portálu SLOV-LEX. Predbežná informácia je dostupná TU.

2. 3. 2019 - 3. 3. 2019

  • V legislatívnom procese nenastala zmena v legislatívnych návrhoch týkajúcich sa odborného zamerania portálu isamosprava.sk. 

 

Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov