ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

Ochrana pred znečisťovaním vody

Dňa 01.02.2023 bol v MPK zverejnený návrh riadneho predbežného stanoviska k Smernici Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení smernica 2000/60/ES, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia Spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva, smernica 2006/118/ES o ochrane podzemných vôd pred znečistením a zhoršením kvality a smernica 2008/105/ES o environmentálnych normách kvality v oblasti vodnej politiky.

 

Dňa 26. októbra 2022 Európska komisia ďalej (ďalej len „Komisia“) zverejnila návrh smernice, ktorá má tieto všeobecné ciele:

  1. zvýšenie ochrany občanov EÚ a prírodných ekosystémov v súlade so Stratégiou biodiverzity a Akčným plánom nulového znečistenia, ktoré sú zakotvené v Európskej zelenej dohode ;
  2. zvýšenie účinnosti právnych predpisov a zníženie ich administratívnej záťaže, a to s cieľom umožniť EÚ rýchlejšie reagovať na vznikajúce riziká. 

Zámerom smernice je stanoviť nové normy pre celý rad chemických látok vzbudzujúcich obavy na riešenie chemického znečisťovania vody, zabezpečenie aktuálnych informácií o stave vôd poskytovaných Európskou environmentálnou agentúrou a vytvorenie flexibilnejšieho rámca pre riešenie nových znečisťujúcich látok.

Špecifickými cieľmi tejto iniciatívy sú:

  1. aktualizácia zoznamov znečisťujúcich látok ovplyvňujúcich povrchovú vodu a podzemnú vodu doplnením a odstránením látok a aktualizáciou existujúcich noriem kvality;
  2. zlepšenie monitorovania chemických zmesí na lepšie posudzovanie kombinovaných účinkov a zohľadnenie sezónnych zmien koncentrácie znečisťujúcich látok;
  3. v relevantných prípadoch harmonizácia spôsobu, akým sa v celej EÚ riešia znečisťujúce látky v povrchovej vode a podzemnej vode;
  4. zabezpečenie možnosti rýchlejšieho zosúladenia právneho rámca s vedeckými zisteniami s cieľom rýchlejšej reakcie na nové znečisťujúce látky;
  5. zlepšenie prístupu k údajom, ich transparentnosti a opakovaného použitia, a to s cieľom posilniť dodržiavanie predpisov, znížiť administratívnu záťaž a zlepšiť súlad so širším právnym rámcom EÚ, ktorým sa upravujú chemické látky.

Navrhovaná smernica sa týka revízie smernice 2000/60/ES (rámcová smernica o vode) a jej dvoch „dcérskych“ smerníc, smernice 2006/118/ES (smernica o podzemných vodách) a smernice 2008/105/ES (smernica o environmentálnych normách kvality, ENK), ktoré sú spoločne zamerané na ochranu podzemnej vody a povrchovej vody.

Za účelom zlepšenia ochrany zdravia a životného prostredia budú aktualizované zoznamy prioritných a znečisťujúcich látok. Konkrétne pre monitorovanie povrchovej vody ide o doplnenie 25 nových látok (PFAS, pesticídy, farmaceutické látky, Bisphenol-A, striebro). Okrem toho sa pre 16 znečisťujúcich látok sprísnia limity. Smernica navrhuje odstrániť zo zoznamu štyri znečisťujúce látky (CCl4 a skupina pesticídov), ktoré už nepredstavujú hrozbu na úrovni EÚ. Budú aktualizované zoznamy znečisťujúcich látok pre podzemnú vodu, konkrétne sa pridáva 24 látok PFAS, 3 konkrétne farmaceutické látky (Karbamazepín, Sulfametoxazol a Primidón) ako i skupina farmaceutických látok a nerelevantných metabolitov pesticídov.

Revízia smerníc prináša zosúladenie znečisťujúcich látok a monitorovacích procesov pre povrchovú vodu a podzemnú vodu. Monitorovanie sledovaných látok (Watch List) bude pre podzemnú vodu povinné.

Návrh predpokladá harmonizovanie limitov pre znečisťujúce látky relevantné pre jednotlivé krajiny. Súčasne, znečisťujúce látky špecifické pre povodia boli súčasťou hodnotenia „ekologického stavu“. Návrh smernice navrhuje, aby tieto látky boli presunuté do hodnotenia „chemického stavu“.

Mikroplasty boli identifikované ako potenciálne riziko pre ľudské zdravie, ale na potvrdenie potreby stanovenia ENK pre mikroplasty v povrchovej vode a podzemnej vode sa vyžaduje viac údajov z monitorovania. Mikroplasty by sa preto mali zaradiť do zoznamov sledovaných látok v povrchovej vode a podzemnej vode a mali by sa začať monitorovať, hneď ako Komisia určí vhodné metódy monitorovania. V tejto súvislosti by sa mali zohľadniť metodiky monitorovania mikroplastov a hodnotenia rizík, ktoré sú pre pitnú vodu vypracované podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/2184 .

Smernica navrhuje, aby budúce revízie ENK boli delegované na Komisiu, aby sa rýchlejšie reagovalo na vedecké poznatky o nových látkach, ktoré bude potrebné zaradiť do zoznamov znečisťujúcich látok a aby sa neuplatňoval riadny legislatívny proces v súvislosti so zmenou zoznamov znečisťujúcich látok a ich ENK. Tieto by sa mali prijímať delegovanými aktami v súlade s článkom 290 ZFEÚ.

Návrh smernice predpokladá mechanizmus automatického nahlasovania údajov a stavu; od členských štátov sa už nebude vyžadovať odosielanie údajov, ale údaje sa automaticky prenesú hneď, ako budú k dispozícii.

Slovenská republika vníma návrh smernice ako pozitívny posun smerom k harmonizovaniu a lepšiemu poznaniu o výskyte a koncentráciách prioritných a znečisťujúcich látok vo vodnom prostredí. Slovenská republika je pripravená k dopracovaniu návrhu smernice, tak ako je uvedené v riadnom predbežnom stanovisku.

MPK končí: 07.02.2023

Sprievodná dokumentácia

Mgr. Adam Mikuš

Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov