Ako správne vypočítať poplatok za odpad?

Prinášame článok ako správne vypočítať a stanoviť poplatok za odpad.


Viac v článku:
Ako určiť správny poplatok za komunálny odpad

17.06.2025
ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

Správa o priebehu a následkoch povodní 2022

Dňa 14.04.2023 vláda SR schválila Správu o priebehu a následkoch povodní na území Slovenskej republiky v období od júla do konca decembra 2022. Správa obsahuje základné informácie o príčinách, priebehu a následkoch povodní, ktoré sa na území SR vyskytli v období júl – december 2022.

 

Príloha správy obsahuje v tabuľkách zostavené informácie o miestach a čase vyhlásenia stupňov povodňovej aktivity, silách a prostriedkoch nasadených na vykonávanie povodňových zabezpečovacích prác a povodňových záchranných prác na ochranu životov, zdravia, životného prostredia, kultúrneho dedičstva a hospodárskych činností pred nepriaznivými účinkami povodní, výdavkoch vynaložených na ich vykonávanie a prehľad verifikovaných povodňových škôd.

V správe sú spracované podklady, ktoré vychádzajú zo správ orgánov vykonávajúcich ochranu pred povodňami a Slovenského hydrometeorologického ústavu, z konkrétnych povodňových situácií na území SR počas druhej polovice roka 2022, a teda nezahŕňajú všetky príčiny povodní. Ďalšie príčiny povodní sú vyhodnocované v rámci spracovania Predbežného hodnotenia povodňového rizika a Plánu manažmentu povodňového rizika v čiastkových povodiach SR, ktorý je dostupný na webovom sídle Ministerstva životného prostredia.

Zo správy vyplýva, že v sledovanom období boli povodňami zasiahnuté štyri kraje Slovenska a to Prešovský, Košický, Žilinský a Banskobystrický kraj. Najviac boli postihnuté okresy Sabinov, Žilina a Tvrdošín a medzi najviac zasiahnuté obce patrili Drienica, Divinka a Trstená.

Správa poukazuje aj na nedostatky ochrany pred povodňami. Ide o zanesenie korýt vodných tokov, dažďovej kanalizácie, sťažené podmienky pre záchranné práce v noci; nepostačujúca, znefunkčnená či absentujúca sieť rigolov, priekop, priepustov cestných komunikácií a dažďovej kanalizácie na odvádzanie vôd z povrchového odtoku, výškové osadenie mostných telies, nepostačujúca údržba vodných tokov a pod. V mnohých prípadoch nebolo žiadne nahlasovanie vyhlásenia a následného odvolania povodňovej aktivity príslušnými povodňovými komisiami obcí, resp. miest správcovi vodných tokov a povodia. Zistené bolo aj nedodržiavanie ustanovenia § 30 ods. 2 zákona č. 364/2004 Z. z. vodný zákon, ktoré predpisuje správcovi poľnohospodárskych pozemkov zachovať vhodné podmienky na výskyt vôd.

V správe sa uvádza, že povodňové záchranné práce vykonávali predovšetkým občania postihnutých obcí v spolupráci s príslušníkmi jednotiek základných záchranných zložiek integrovaného záchranného systému a príslušníkmi obecných hasičských útvarov/obecných hasičských zborov. Povodňová situácia v sledovanom období preukázala včasnú, rýchlu a odbornú reakciu na vzniknuté mimoriadne udalosti nielen profesionálnych pracovníkov, ale najmä starostov obcí a pracovníkov firiem, ktorí vykonávali povodňové záchranné práce.

Povodne na Slovensku si od júla do konca decembra 2022 vyžiadali 13-krát vyhlásenie III. stupňa povodňovej aktivity a 24-krát II. stupňa povodňovej aktivity. Na území Slovenska boli vyhlásené stupne povodňovej aktivity v 24 oblastiach.

Následkom povodní na území SR v uvedenom období vznikli škody vo výške 1 245 000,00 eur, z toho boli škody na majetku obcí 45 000,00 eur a na majetku štátu 1 200 000,00 eur. V uvedenom období vznikol nárok na vyplatenie peňažných náhrad za splnenú osobnú pomoc a za poskytnutý vecný prostriedok počas povodňovej situácie v celkovej výške 307,80 eur.

Sprievodná dokumentácia

Mgr. Helena Laposová

Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov