ntb
Prinášame pre vás možnosť naučiť sa pracovať s portálom isamosprava.sk.
Ukážeme vám jeho hlavné možnosti...
book
Pripravili sme prehľadný manál pre kandidátov na funkciu poslanca a predsedu VÚC v komunálnych...
book
Pripravili sme prehľadný manuál pre kandidátov na funkciu poslanca obce, mesta a mestskej časti v...

Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu SR 2030

Dňa 09.02.2023 bol v MPK zverejnený návrh Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu Slovenskej republiky 2030. Tento strategický dokument je koncipovaný ako rámcový strategický materiál pre celú oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu a ako východisko tvorby nadväzujúcich strategických dokumentov v období jeho implementácie (vrátane jednotlivých sektorov kultúry a kreatívneho priemyslu i prierezových oblastí).

 

Dokument stratégie vznikal širokým participatívnym procesom, v ktorom boli oslovení zástupcovia a zástupkyne štátnej a verejnej správy, územnej samosprávy, akademickej obce, profesijných a odborných organizácií, aj jednotlivci a jednotlivkyne pôsobiaci/e v kultúre a kreatívnom priemysle. Ich vstupy boli významným zdrojom pre formulovanie strategických cieľov. Následne boli návrhy cieľov, priorít a opatrení konfrontované a validované prostredníctvom spoločných stretnutí a prezentácií aj formou získavania spätnej väzby dotazníkmi.

Zámerom tejto stratégie je zadefinovať víziu a globálny cieľ, ktoré budú usmerňovať politiku Slovenskej republiky v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu v strednodobej až dlhodobej perspektíve, vytýčiť strategické priority na obdobie do roku 2030 a definovať v prvom akčnom pláne rozbeh činností potrebných na naštartovanie zmien, ktoré stratégia predkladá. Súčasťou je aj určenie spôsobu tvorby zmien tejto stratégie vyplývajúcich z budúceho vývoja. Predstaveniu rámca strategickej práce sa podrobne venuje časť Strategické smerovanie sektora kultúry a kreatívneho priemyslu 2030.

Postupná realizácia opatrení tejto stratégie posunie výraznou mierou viaceré aspekty riadenia, financovania, dostupnosti a kvality výstupov a výsledkov kultúry a kreatívneho priemyslu. Pripraví sektor pre lepšie zvládanie aktuálnych výziev, pomôže lepšie chrániť a prezentovať kultúrne dedičstvo, rozvíjať umenie a živú kultúru, stimulovať a zviditeľňovať všetky oblasti kreatívneho priemyslu, zlepšiť podmienky pre prácu a pre rozvoj ľudských zdrojov v sektore. Pomôže ku komplexnejšiemu chápaniu kultúry a umenia v spoločnosti – k uvedomeniu si ich hodnoty, šírky a bohatosti, aj intenzívnejšej reflexii ich pozitívnych vplyvov na každodenný život ľudí v našej krajine aj na hospodárstvo Slovenska.

V analytickej časti sa stratégia podrobne venuje jednotlivým aktuálnym témam, zistenia z tejto časti tvoria základ pre formulovanie opatrení pre strategickú časť. Jednotlivé kapitoly analytickej časti prierezovo pokrývajú mnohé oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu. Diskutujú sa témy, ktoré zachytávajú dlhodobo neriešené oblasti a výzvy sektora (napríklad stimulácia súkromných zdrojov, vymedzenie a identifikácia subjektov pôsobiacich v kultúre, ohodnotenie a vzdelávanie profesionálov a profesionálok a pod.), aj témy, ktoré sa v súčasnom kontexte spoločenskej situácie stávajú naliehavejšími (napríklad zvládanie kríz, inklúzia a udržateľnosť v kultúre a pod.).

Víziou kultúry a kreatívneho priemyslu v roku 2030 je Slovensko, ktoré je slobodné, kultúrne rôznorodé, sebavedomé a hodnotovo pevne ukotvené v demokracii. Spoločne chceme tvoriť krajinu, ktorá chráni a rozvíja kultúrne a prírodné dedičstvo, investuje do vzdelávania, podpory svojich talentov a tvorivosti, otvára sa inováciám a spolupráci so svetom. Potrebujeme preto rešpektovanú kultúru, ktorá spája rozmanitých ľudí a prispieva ku kvalitnému a zmysluplnému životu všetkých.

Dosahovanie tejto vízie je pomenované v siedmich vzájomne sa ovplyvňujúcich strategických cieľoch, ktoré sú detailne rozpísané do strategických priorít a opatrení:

Dobre spravovaná kultúra, ktorej cieľom je posilniť výkon kultúrnej politiky založenej na riadení kvality, na participácii a spolupráci na všetkých úrovniach a zaviesť výsledkovo orientovaný prístup vyhodnocovania.

Efektívne financovaná kultúra s cieľom systematicky znižovať infraštruktúrny a modernizačný dlh a zvýšiť efektívnosť hospodárenia a financovania kultúry a kreatívneho priemyslu, doplniť verejné zdroje financovania o súkromné zdroje.

Dôstojná kultúra, ktorej cieľom je zlepšiť podmienky pre prácu a tvorbu ľudí pôsobiacich v kultúre a kreatívnom priemysle.

Kvalitná kultúra smerujúca k zvýšeniu odbornosti, inovatívnosti a kvality v kultúre a kreatívnom priemysle.

Inkluzívna kultúra s cieľom zabezpečiť dostupnosť kultúry a rozvíjanie jej špecifík pre všetkých.

Rešpektovaná kultúra má za cieľ zvýšiť prestíž kultúry a kreatívneho priemyslu a zlepšiť ich rozpoznateľnosť ako významnej hodnoty pre spoločnosť na národnej úrovni, zefektívniť zahraničnú prezentáciu a medzinárodnú spoluprácu.

Zodpovedná kultúra s cieľom participovať na identifikácii a riešení aktuálnych environmentálnych a iných spoločenských výziev, a tým zvyšovať súdržnosť a odolnosť spoločnosti.

Kľúčovým faktorom pre napĺňanie opatrení jednotlivých priorít je implementácia, na ktorú bude dohliadať novozriadený útvar implementácie pre stratégiu na Ministerstve kultúry SR, ktorého vznik je plánovaný na začiatku roka 2023. Do procesu implementácie sa pod vedením útvaru implementácie zapojí implementačný tím, ktorý vznikne transformáciou zo súčasného Prípravného tímu pre tvorbu Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu Slovenskej republiky 2030, ktorý je zložený zo zástupcov a zástupkýň vecných a podporných útvarov ministerstva a externých spolupracovníkov a spolupracovníčok.

Kontrolou a podporou implementácie stratégie sa bude zaoberať aj stály výbor pre stratégiu kultúry a kreatívneho priemyslu, zriadený pod Radou vlády pre kultúru a kreatívny priemysel. Medzirezortné členstvo v tomto výbore bude jedným z nástrojov pre spoluprácu ostatných rezortov pri plnení opatrení.

Výbor pre stratégiu a kreatívny priemysel bude prerokúvať aj odpočty akčných plánov a dávať stanovisko Rade vlády pre kultúru a kreatívny priemysel.

Rozpočet vyplývajúci zo stratégie vychádza z kalkulácie nákladov jednotlivých opatrení, ktorú pripravil Inštitút kultúrnej politiky. Zo 130 opatrení je 93 bez vplyvu na rozpočet, výdavky plynúce zo zvyšných 37 strategických opatrení predpokladajú za celkové rozpočtované obdobie od roku 2024 do roku 2030 nárast oproti výdavkom za predošlé obdobie o 653 mil. eur, čo je navýšenie o 30 % oproti výdavkom rezortu za posledné sedemročné obdobie. Tento nárast je rozložený v čase a predpokladá postupnú akumuláciu výdavkov s tým, že najvyšší nárast oproti súčasnému stavu nastane v roku 2030.

MPK končí: 08.03.2023

Sprievodná dokumentácia

Mgr. Adam Mikuš

Žiadosť o licenciu na mieru

Oboznámil som sa so spracúvaním osobných údajov